Τα πρωτάκια … παρουσιάζουν την Ντενεκεδούπολη!

Στο πλαίσιο του εορτασμού για την επέτειο του Πολυτεχνείου, οι μικροί μαθητές υλοποίησαν διαθεματικό σχέδιο εργασίας, με αφορμή το διαχρονικό βιβλίο της Ευγενίας Φακίνου «Ξύπνα, Ντενεκεδούπολη!».

Η ιστορία της «Ντενεκεδούπολης» είναι μια ιστορία πανανθρώπινη. Μια ιστορία που θα είναι επίκαιρη όσα χρόνια κι αν περάσουν.

Στο πλαίσιο του σχεδίου εργασίας και των τριών καλλιτεχνικών μαθημάτων θεάτρου, μουσικής και εικαστικών, οι μικροί μαθητές, αφού κατασκεύασαν μαριονέτες για τα ντενεκεδάκια τους, έπαιξαν το πρώτο έργο της Ντενεκεδούπολης, τραγούδησαν τα τραγούδια του ομώνυμου έργου και ζωγράφισαν τα παγκόσμια σύμβολα της ειρήνης θέλοντας να γιορτάσουν τη δύναμη της δημοκρατίας, της συμφιλίωσης, της ελευθερίας και της ειρήνης.