Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

FLIP2G – Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι για την ασφάλεια των μαθητών στο διαδίκτυο

Στο μάθημα της Πληροφορικής, μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν το εκπαιδευτικό παιχνίδι που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού ερευνητικού έργου «FLIP2G: Enhancing education and training through data-driven adaptable games in flipped classrooms», στο οποίο συμμετέχουν τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Το παιχνίδι έχει διαμορφωθεί για να εκπαιδεύσει τους μαθητές στις θεματικές ενότητες του "Cyber-bullying", των "Προσωπικών Δεδομένων", της "Ασφάλειας ως προς το Spam & το Phising" και στην "Ορθή Χρήση του Διαδικτύου".

Το ερευνητικό έργο χρηματοδοτείται 100% από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Key Action 2: Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Knowledge Alliances. Συντονιστής του έργου είναι το Πανεπιστήμιο Aalborg από την Δανία και συμμετέχουν επίσης το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, η εταιρία Nurogames GmbH από την Γερμανία που εξειδικεύεται στον προγραμματισμό Serious Games, η εταιρία Artificial Intelligence Techniques από την Ισπανία που εξειδικεύεται στα Learning Analytics, το Northumbria University από την Αγγλία και το σχολείο Revheim skole, Stavanger Kommune από την Νορβηγία.