Περιμένοντας τα Χριστούγεννα με την Τέλα και τον Σπάγγο

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα με την Τέλα και τον Σπάγγο

Μια ξεχωριστή εμπειρία απόλαυσαν οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ Δημοτικού παρέα με την Τέλα και τον Σπάγγο, τους δύο δαιμόνιους γάτους, τους αριστοτέχνες της βιβλιοδεσίας. Λίγες μέρες πριν από τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά οι μαθητές κατασκεύασαν το δικό τους πρωτότυπο επιτραπέζιο παιχνίδι μέσα στις αίθουσες του Δημοτικού Σχολείου.

Ακολουθώντας βήμα βήμα τις οδηγίες και τις υποδείξεις των δύο έμπειρων βιβλιοδετών και υπό τη στενή παρακολούθησή τους, τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά σε όλα τα στάδια δημιουργίας του παιχνιδιού, από τον σχεδιασμό του ως τη διατύπωση των κανόνων και τη διακόσμησή του.

Το μοτίβο του παιχνιδιού είναι εμπνευσμένο από τον πρωταγωνιστή των γιορτών, το περήφανο χριστουγεννιάτικο έλατο. Η φαντασία και η όρεξη των παιδιών συνδυάστηκαν με την καλλιτεχνική ευαισθησία και τη δημιουργικότητα των δαιμόνιων γατών και το τελικό αποτέλεσμα μάς άφησε όλους …άφωνους!