Webinar - Σχολές Γονέων: Μαθαίνουμε να ζούμε με την COVID-19

Τα Εκπαιδευτήρια διοργάνωσαν διαδικτυακό σεμινάριο, webinar, με θέμα: «Μαθαίνουμε να ζούμε με την COVID-19», την Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 18:00 - 20:10.

Η πανδημία είναι δυστυχώς πια μέρος της καθημερινότητάς μας. Οφείλουμε και εμείς αλλά και τα παιδιά μας να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα.

Το webinar πραγματοποιήθηκε μέσω της εφαρμογής Zoom σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί:

• 18:00 - 18:40
    Οι ψυχοκοινωνικές συνέπειες της πανδημίας COVID-19 σε παιδιά, εφήβους και ενήλικες
    Μαρία Χατζηπανταζή
    Συμβουλευτική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, ΑΠΘ Τμήμα Ψυχολογίας, MSc Συμβουλευτική Ψυχολόγος, City University London, Cert. στην ψυχοθεραπεία παιδιών και εφήβων (Regents College, London)
  • 18:45 - 19:25
    Μιλάμε για μας! Διδάσκοντας αξίες και συναισθήματα στα παιδιά. Ένα πρόγραμμα συνεργασίας σχολείου - οικογένειας
    Εύα Γιαννούλη,
    Ψυχολόγος, NLP Coach, BSc Ψυχολογία, MRes Κοινωνική Έρευνα, Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS), Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Γονέων (AHHP)
  • 19:30 - 20:10
    Ψυχική ανθεκτικότητα μικρών και μεγάλων - Γνωρίζουμε τη δύναμή μας
    Όλγα Ζηκοπούλου