Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση για τα Παιδιά Ιδιαίτερης Φροντίδας

Η Ομάδα Εθελοντισμού του Γυμνασίου - Λυκείου, οι μαθητές του προγράμματος Studies Abroad καθώς και η Παιδική Χορωδία του Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη έλαβαν μέρος τραγουδώντας χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα στην εκδήλωση για τα Παιδιά Ιδιαίτερης Φροντίδας, η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021, στην Κεντρική Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.

Στο πλαίσιο αυτής της εκδήλωσης, οι μαθητές μας ενίσχυσαν το πρόγραμμα «Home Care» της Γ΄ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου με τα βιβλία και τα παιχνίδια που συγκέντρωσαν.

Η εμπειρία αυτή χαράχθηκε στην καρδιά των παιδιών μας, γιατί ο εθελοντισμός καλλιεργεί στην πράξη τις αξίες της αλληλεγγύης και της ανθρωπιάς και φέρνει κοντά τους ανθρώπους.

Aς μη μας καταβάλλει το αρνητικό κλίμα της εποχής που ζούμε και ας προσφέρουμε ελπίδα, χαρά και αγάπη σε όποιον τη χρειάζεται!