Διακρίσεις μαθητριών στην 42η συνδιάσκεψη επιλογής Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας (Θεσσαλονίκη, 17 - 20/12/2021)

2 μαθήτριες απέσπασαν διακρίσεις στην 42η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τις 17 έως τις 20 Δεκεμβρίου 2021.

Πιο συγκεκριμένα, η μαθήτρια Κ. Καραγκίτση (Β΄ Λυκείου) προκρίθηκε στην πενταμελή ομάδα που θα συμμετέχει στη Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων και η μαθήτρια Μ. - Λ. Σαμόζι - Καλλιγκάτση (Β΄ Λυκείου) κατατάχθηκε 2η επιλαχούσα και θα στελεχώσει επιμέρους αποστολές του ΕΚΝΕ σε Διεθνή Φόρα καθώς και σε Περιφερειακές Εθνικές Συνόδους άλλων Εθνικών Επιτροπών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, σε όλη την Ευρώπη.

Η 42η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας πραγματοποιήθηκε με σκοπό την στελέχωση της ελληνικής αποστολής που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 95η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, η οποία θα λάβει χώρα στο Novi Sad της Σερβίας, το διάστημα 4 με 13 Μαρτίου 2022.

Στη Σύνοδο συμμετείχαν 113 μαθητές Λυκείου από τις Περιφέρειες Μακεδονίας, Ηπείρου, Θεσσαλίας και Θράκης.