1ο σχολείο στη Θεσσαλονίκη στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

1ο σχολείο στη Θεσσαλονίκη στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Τα Εκπαιδευτήρια είναι το 1ο σχολείο στη Θεσσαλονίκη σε αριθμό επιτυχόντων και το 2ο στην Ελλάδα με 41 επιτυχόντες στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της 39ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της ΕΜΕ «Αρχιμήδης».

Από τα αποτελέσματα του «Αρχιμήδη» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας:

Β΄ Γυμνασίου:
Α. Βασιλοπούλου, Ι. Ζάχου, Σ. Κολλάρας - Τάγιας, Β. Κόλτση, Ι. Μάγκλαρης, Θ. Παπαγιωτόπουλος, Σ. - Φ. Ροδακινιάς, Χ. Τουμανίδης, Μ. - Ε. Τσιοπούλου.
Γ΄ Γυμνασίου:
Α. Αδάμος, Ε. Αραμπατζή, Λ. Γκανάτσα, Α. Ζαμπούνη, Δ. Ιγνατιάδης, Α. Καϊμάκης, Τ. Κωνσταντινίδης, Ε. Κωνσταντινίδου, Π. - Π. Νίκου, Α. Πηλιανίδου, Ε. Τεπέ, Δ. Τούλης, Δ. Τραγιαννίδης, Ε. Χαλίδης.
Α΄ Λυκείου:
Α. Γιαννάκης, Μ. Ζαρογουλίδης, Γ. Καϊμάκη, Ι. - Ε. Κενανίδης, Β. Μπανάκα, Θ. Παπαβραμίδης.
Β΄ Λυκείου:
Α. Βαρσάμης - Κυρατλίδης, Μ. Γκανάτσα, Γ. Ιακωβίδης, Δ. Κόλτσης, Κ. Κωνσταντινίδης, Ο. Κωνσταντινίδης, Π. Λιάμπας, Κ. Μπανάκα, Α. Παπαδόπουλος, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς.
Γ΄ Λυκείου:
Π. Τζάρτζη.

Ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» δεν θα πραγματοποιηθεί και τη φετινή σχολική χρονιά.

Η τελική φάση της 39ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης» θα διεξαχθεί το Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 10:00 σε εξεταστικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη, το οποίο θα ανακοινωθεί.

Πηγή