Πρόκριση 6 ομάδων στο 2ο στάδιο του 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική

6 ομάδες μαθητών του Γυμνασίου και του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων προκρίθηκαν στο 2ο στάδιο του 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική.

Η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) διοργάνωσε τον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη Στατιστική, για πέμπτη φορά, με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα».

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών για τη στατιστική επιστήμη, την παραγωγή των επίσημων στατιστικών και τη χρήση τους στην καθημερινότητα, αλλά και να αναδείξει την αξία των επίσημων στατιστικών και σε άλλους τομείς, όπως στην οικονομία και τη χάραξη πολιτικής.

Στο δεύτερο στάδιο του διαγωνισμού προκρίθηκαν 2 ομάδες μαθητών του Γυμνασίου και 4 ομάδες μαθητών του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων, οι οποίες αποτελούνται από 16 μαθητές.

Οι ομάδες μαθητών των Εκπαιδευτηρίων που προκρίθηκαν είναι:

• Γ΄ Γυμνασίου
    • Ομάδα «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ6»: Α. Αδάμος, Δ. Ιγνατιάδης, Π. - Π. Νίκου