Η μαθήτρια Ε. Αθανασιάδου (Γ΄ Λυκείου) απέσπασε το 1ο βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα: «Η επέμβαση της Ελλάδας στη Μικρά Ασία», που προκήρυξε το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» για το σχολικό έτος 2021 - 2022.

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν στους μαθητές και στις μαθήτριες της Γ΄ τάξης των Λυκείων όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων της Ομογένειας, οι οποίοι κλήθηκαν να αναφερθούν και να αποτιμήσουν τους λόγους που οδήγησαν στην επέμβαση στη Μικρά Ασία το 1919, την πολιτική και τις αποφάσεις του Ελευθέριου Βενιζέλου και τις συνέπειες που είχε η εκλογική του ήττα στην έκβαση της εκστρατείας.

Στη μαθήτρια θα απονεμηθεί το βραβείο και το χρηματικό έπαθλο των €1500 σε ειδική τελετή, η οποία θα πραγματοποιηθεί στα Χανιά το Σάββατο, 26 Μαρτίου 2022 (μήνα θανάτου του Ελευθερίου Βενιζέλου).