Συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα «Οργανούληδες»

Την Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2022 οι μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού παρακολούθησαν διαδικτυακά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οργανούληδες», που συνδιοργανώνουν ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων και το Ίδρυμα Ωνάση και είναι αφιερωμένο στη δωρεά οργάνων.

Οι «Οργανούληδες» ήρθαν, για να βοηθήσουν τους μαθητές να κατανοήσουν με εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο την αξία της δωρεάς οργάνων και της μεταμόσχευσης, η οποία πολύ συχνά αποβαίνει σωτήρια για πολλούς ανθρώπους γύρω μας.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές έμαθαν για τη λειτουργία των οργάνων, έκαναν βιωματικές δραστηριότητες, ενώ κλήθηκαν να απαντήσουν σε ειδικά προσαρμοσμένο στην ηλικία τους quiz γνώσεων.

Έτσι, περισσότερο ή λιγότερο γνωστές έννοιες και όροι, από το σώμα και τα συμπαγή όργανα μέχρι την έννοια της μεταμόσχευσης και την έλλειψη οργάνων, παρουσιάστηκαν με τρόπο απλό και κατανοητό και με τη βοήθεια των «Οργανούληδων» έγιναν κτήμα των μαθητών.