Webinar: Σχολές γονέων - Η κοινωνία μετά την πανδημία

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολές Γονέων», την Τετάρτη, 23 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκαν τα βιωματικά εργαστήρια με τον γενικό τίτλο «Η κοινωνία μετά την πανδημία».

Ειδικοί επιστήμονες και συνεργάτες των Εκπαιδευτηρίων συζήτησαν με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς θέματα που αφορούν την αποτελεσματική διαχείριση της ψυχικής υγείας των παιδιών, στρατηγικές γονεϊκότητας για σύνδεση και ασφάλεια, μαθήματα ζωής που πήραμε από την πανδημία.

Πιο συγκεκριμένα τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν τα εξής:

• 18:00 - 18:40
    «Μαθήματα ζωής από την πανδημία: Η κρίση ως ευκαιρία»
    Μαρία Χατζηπανταζή,
    Συμβουλευτική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, ΑΠΘ, Τμήμα Ψυχολογίας, MSc Συμβουλευτική Ψυχολόγος, City University London, Cert. στην ψυχοθεραπεία παιδιών και εφήβων (Regents College, London).
  • 18:45 - 19:25
    «Μεγαλώνοντας παιδιά σε έναν κόσμο ανήσυχο! Στρατηγικές γονεϊκότητας για σύνδεση και ασφάλεια»
    Εύα Γιαννούλη,
    Ψυχολόγος, MRes Κοινωνική Έρευνα, NLP Coach, Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Γονέων (AHHP), Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS).
  • 19:30 - 20:10
    «Η ψυχική υγεία των παιδιών και των εφήβων, προτεραιότητα όλων μας! Τρόποι για να την προστατεύσουμε και να την προωθήσουμε»
    Όλγα Ζηκοπούλου,
    Ψυχολόγος, Πιστοποιημένη στη Γνωστική - Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, Διδάκτωρ ΠΑ.ΜΑΚ.