Πρόκριση στην τελική φάση του διαγωνισμού «Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής» του Ιδρύματος Ωνάση

Οι μαθητές Β. Γαϊτανίδης, Ν. Γούσιος, Α. Ζαμπίτη, Ε. Ζλάτου, Β. Λάλλου, Λ. Λεβέντη, Γ. Μιχαλάκης, Α. Μοσχίδης, Α. Παναγόπουλος, Γ. Ρούφος, Ν. Σιάμπαλη, Κ. Στεργιόπουλος, Ν. Τούμα και Κ. Χρυσικός (Α΄Λυκείου) προκρίθηκαν στην τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού λημματογράφησης, με θέμα την Ελληνική Επανάσταση του 1821 «Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής», που διοργανώνει το Ίδρυμα Ωνάση και η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη σε συνεργασία με τα Γενικά Αρχεία του Κράτους, την Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα, την εταιρεία Post Scriptum, τον Σύλλογο Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας και με την υποστήριξη του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης και Ηλεκτρονικού Περιεχομένου (ΕΚΤ), με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών.

Η συνεισφορά των μαθητών στη Wikipedia στην πρώτη φάση του διαγωνισμού ήταν η δημιουργία νέου λήμματος.