Τα πρωτάκια γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου

«Οι ιστορίες είναι φτερά, που σε βοηθούν να πετάς ψηλά κάθε μέρα»

Με αυτό το μήνυμα ο Καναδός Richard Van Camp χαιρετίζει την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2022. Με μια υπέροχη ιστορία γιορτάζουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού τη μέρα αυτή. Με μεγάλο ενθουσιασμό αποδέχτηκαν την πρόσκληση της κ. Μαρίας Κοτσανοπούλου να πάρουν μέρος στην παρουσίαση του βιβλίου της «Ας πούμε αυτή τη λέξη» (εκδ. Τζιαμπίρης - Πυραμίδα). Πρόκειται για μια πολύχρωμη ιστορία που μας λέει να ανοίξουμε την καρδιά μας και να γεμίσουμε την κάθε μέρα με λέξεις θετικές.

Γιατί οι λέξεις έχουν τη δύναμη να αλλάξουν πρώτα τη διάθεσή μας και μετά την πραγματικότητα που ζούμε!

Στη διάρκεια της παρουσίασης οι μαθητές παρουσίασαν μία έμμετρη θεατρική διασκευή της ιστορίας και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη συγγραφέα καλύτερα, να συνομιλήσουν και να παίξουν μαζί της με αφορμή το βιβλίο της.