1η και 2η θέση στον Δ΄ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας»

Την 1η και 2η θέση κατέκτησαν οι ομάδες «Λόγου Χάρη» και «Ρηξικέλευθοι» του Λυκείου στον Δ' Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας», που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά την Κυριακή, 3 Απριλίου.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 54 ομάδες από 20 Λύκεια όλης της Ελλάδας, δημόσια, ιδιωτικά και πρότυπα.

Οι δύο ομάδες έφτασαν στους ημιτελικούς συγκεντρώνοντας υψηλές βαθμολογίες και στον τελικό διαγωνίστηκαν μεταξύ τους.

Καλύτερος ομιλητής του τελικού αναδείχθηκε ο μαθητής Δ. Καραβασίλης (Β΄ Λυκείου), ο οποίος διατηρεί τον συγκεκριμένο τίτλο για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Επίσης στους προκριματικούς αγώνες οι 3 καλύτεροι ομιλητές ήταν όλοι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων.

• 1ος καλύτερος ομιλητής: Δ. Καραβασίλης (Β΄ Λυκείου)
  • 2η καλύτερη ομιλήτρια: Ε.- Χ. Αθανασιάδου (Γ΄ Λυκείου)
  • 3η καλύτερη ομιλήτρια: Ε. Τριαρίδου (Γ΄ Λυκείου)

Οι ομάδες που διακρίθηκαν αποτελούνταν από τους μαθητές:

«Λόγου Χάρη»:

Ε. - Χ. Αθανασιάδου (Γ΄ Λυκείου), Δ. Καραβασίλης (Β΄ Λυκείου), Α. Παπαδόπουλος (Β΄ Λυκείου), Ε. Τριαρίδου (Γ΄ Λυκείου).

«Ρηξικέλευθοι»:

Ε. Γεωργιτσέλη (Α΄ Λυκείου), Θ. Ζάτκα (Α΄ Λυκείου), Α. - Β. Οικονόμου (Α΄ Λυκείου), Φ. Παυλίδου (Α΄ Λυκείου), Ν. Σιάμπαλη (Α΄ Λυκείου)

Πηγή