Εξετάσεις Υποτροφιών Α΄ Γυμνασίου 2022 - 2023

Οι εξετάσεις για τις υποτροφίες της Α΄ Γυμνασίου θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 και ώρα 09:00, στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη (12ο χλμ. ΕΟ Θεσ/νίκης - Ν. Μουδανιών).

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ:

1. Στις εξετάσεις μπορούν να πάρουν μέρος μαθητές των  Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καθώς και άλλων ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων, οι οποίοι διακρίνονται για το ήθος και τις επιδόσεις τους.
  2. Το σύνολο των υποτροφιών είναι δεκατέσσερις (14):
    • Επτά (7) για μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη
    • Επτά (7) για μαθητές των άλλων ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων.
  3. Οι υποτροφίες που θα χορηγηθούν για κάθε κατηγορία είναι:
    • Μία υποτροφία 100% επί των διδάκτρων
    • Δύο υποτροφίες 50% επί των διδάκτρων
    • Δύο υποτροφίες 30% επί των διδάκτρων
    • Δύο υποτροφίες 20% επί των διδάκτρων.
  4. Οι υποτροφίες είναι ανεξάρτητες από την οικονομική κατάσταση της οικογένειας.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΕΤΗ

1. Άριστη ακαδημαϊκή επίδοση μεγαλύτερη του 19 στα κύρια μαθήματα:
    • Β΄, Γ΄ Γυμνασίου: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Νέα Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία και Αγγλική Γλώσσα.
    • Α΄ Λυκείου: Ελληνική Γλώσσα (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Νεοελληνική Λογοτεχνία, Νέα Ελληνική Γλώσσα), Μαθηματικά, Φυσικές Επιστήμες (Φυσική, Χημεία, Βιολογία) και Αγγλική Γλώσσα.
    • Β΄ Λυκείου: Νέα Ελληνική Γλώσσα και μαθήματα Ομάδας Προσανατολισμού
  2. Γενικός Μέσος Όρος βαθμολογίας μεγαλύτερος του 19
  3. Εξαιρετική διαγωγή
  4. Διακρίσεις σε περιφερειακούς, πανελλήνιους και διεθνείς διαγωνισμούς
  5. Συμμετοχή σε δραστηριότητες και προγράμματα των Εκπαιδευτηρίων

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ:

1. Α΄ Φάση: Οι μαθητές θα εξεταστούν γραπτά στην ύλη των Ελληνικών και των Μαθηματικών των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού.
  2. Β΄ Φάση: Με βάση τα αποτελέσματα, οι 15 πρώτοι μαθητές κάθε κατηγορίας θα περάσουν από προσωπική συνέντευξη. Αφού αξιολογηθούν πέρα από τις γνώσεις και άλλες πλευρές της προσωπικότητας των μαθητών, θα επιλεγούν 7 μαθητές από κάθε κατηγορία.
  3. Θέματα προηγούμενων ετών μπορείτε να βρείτε εδώ.

Προγραμματισμός
ενημερωτικής συνάντησης

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δηλώσεις συμμετοχής και βιογραφικά υποψηφίων γίνονται δεκτά ηλεκτρονικά έως τη Δευτέρα, 9 Μαΐου 2022.

Δήλωση συμμετοχής

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Όσοι γονείς επιθυμούν να γνωρίσουν τα Εκπαιδευτήρια, μπορούν να κλείσουν ραντεβού για ενημερωτική επίσκεψη, αφού συμπληρώσουν τη Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος στα ελληνικά, πατώντας εδώ, και στα αγγλικά πατώντας εδώ, ή να απευθυνθούν στο τηλεφωνικό κέντρο, 2310 474024.