Διήμερο Αθλητισμού στο Νηπιαγωγείο και τον Παιδικό Σταθμό

Και τη φετινή σχολική χρονιά, οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και του English Garden είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πολλά και διαφορετικά αθλήματα, τα οποία έχουν τις ρίζες τους στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες και να μιλήσουν για το αθλητικό ιδεώδες.

Έτσι, οι μικροί μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε αθλήματα, όπως οι σκυταλοδρομίες, η ποδηλασία, οι αγώνες ταχύτητας, η ρίψη μπάλας, και να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε διαδρομές περιπέτειας με σχοινιά, στεφάνια και κώνους, ασκώντας όλα τα μέρη του σώματός τους.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν να μάθουν τα παιδιά την αξία της άθλησης, του συναγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας αλλά και τη σπουδαιότητα της προσπάθειας και της επιμονής στους στόχους, ανάλογα με την ηλικία και τις δυνατότητές τους. Το σημαντικότερο όλων είναι ότι οι αυλές και τα γήπεδα του σχολείου μας αντηχούσαν από τα γέλια, τις φωνές και τις επευφημίες των μαθητών μας!