Ο κύριος Κ.Ο.Κ. και οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού

Οι μικροί μαθητές του Παιδικού Σταθμού γνώρισαν τον κύριο Κ.Ο.Κ. και τους κανόνες Κυκλοφοριακής Αγωγής. Με αφορμή την ενασχόλησή τους με το συγκεκριμένο θέμα, επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Καλαμαριάς.

Στόχος ήταν, μέσα από βιωματική προσέγγιση, να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές σημαντικούς κανόνες για την ασφαλή κυκλοφορία στους δρόμους, τόσο των πεζών όσο και των επιβατών.

Έμαθαν να ελέγχουν τον δρόμο δεξιά και αριστερά. Περπάτησαν πάνω στη διάβαση πεζών. Παρατήρησαν διάφορες πινακίδες που συναντάμε στους μεγάλους δρόμους και θυμήθηκαν τον «Γρηγόρη» και τον «Σταμάτη».

Επιθυμία μας ήταν να αποτελέσει αυτή η πρώτη επαφή με τον κύριο Κ.Ο.Κ. την αρχή για τη σωστή οδική συμπεριφορά των μικρών μας μαθητών και την αποφυγή ατυχημάτων στο μέλλον.