Παγκόσμιος Διαγωνισμός Microsoft Imagine Cup Junior 2022

14 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Τεχνητής Νοημοσύνης (AI for Good) Imagine Cup Junior 2022 της Microsoft.

Υλοποίησαν συνολικά έξι εργασίες, όπου πρότειναν ιδέες βελτίωσης του κόσμου μέσω εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης. Οι εργασίες αφορούσαν τους τομείς της Προσβασιμότητας (AI for Accessibility), της Υγείας (AI for Good) και της βελτίωσης της ποιότητας ζωής των ανθρώπων (AI for Good). Πιο αναλυτικά τα θέματα ήταν τα εξής:

• Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για πρόβλεψη επιδημιών (Use of AI to predict epidemics)
  • Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για έγκαιρη πρόβλεψη καρκίνου των πνευμόνων (Use of AI to try and detect lung cancer to help people discover it quickly)
  • Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για προειδοποίηση χρήσης αλκοόλ σε οδηγούς αυτοκινήτων (Use of AI to create anti-alcohol system for cars)
  • Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για μετατροπή της φωνής στη Νοηματική Γλώσσα για κωφούς και το αντίστροφο μετατροπής της νοηματικής γλώσσας σε φωνή για τους τυφλούς (An AI-powered Sign Language Translator App, designed to translate texts and speeches to sign languages and vice-versa, giving voice to deaf people, especially those who are illiterate and do not have regular access to healthcare).

Οι μαθητές που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Imagine Cup Junior 2022 ήταν:

Α΄ Γυμνασίου: Ο. Βασσάρας, Ν. Γιανδικίδης, Δ. Γιαννακίδης, Σ. Καλαμπούκα, Μ. Κονδελίδου, Τ. - Γ. Κοπατσάρης, Ε. Κωστηκίδου, Δ. Λεβέντης, Ε. Μαυρίδης, Α. Μοντγκόμερι

Β΄ Γυμνασίου: Α. Ναούμ

Α΄ Λυκείου: Λ. Λεβέντη

Β΄ Λυκείου: Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς

Συγχαίρουμε τα παιδιά για τις πρωτοπόρες ιδέες τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Διαγωνισμό (https://imaginecup.microsoft.com/en-us/junior).