Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Παγκόσμιος Διαγωνισμός Microsoft Imagine Cup Junior 2022

14 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Τεχνητής Νοημοσύνης (AI for Good) Imagine Cup Junior 2022 της Microsoft.

Υλοποίησαν συνολικά έξι εργασίες, όπου πρότειναν ιδέες βελτίωσης του κόσμου μέσω εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης. Οι εργασίες αφορούσαν τους τομείς της Προσβασιμότητας (AI for Accessibility), της Υγείας (AI for Good) και της βελτίωσης της ποιότητας ζωής των ανθρώπων (AI for Good). Πιο αναλυτικά τα θέματα ήταν τα εξής:

Οι μαθητές που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Imagine Cup Junior 2022 ήταν:

Α΄ Γυμνασίου: Ο. Βασσάρας, Ν. Γιανδικίδης, Δ. Γιαννακίδης, Σ. Καλαμπούκα, Μ. Κονδελίδου, Τ. - Γ. Κοπατσάρης, Ε. Κωστηκίδου, Δ. Λεβέντης, Ε. Μαυρίδης, Α. Μοντγκόμερι

Β΄ Γυμνασίου: Α. Ναούμ

Α΄ Λυκείου: Λ. Λεβέντη

Β΄ Λυκείου: Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς

Συγχαίρουμε τα παιδιά για τις πρωτοπόρες ιδέες τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Διαγωνισμό (https://imaginecup.microsoft.com/en-us/junior).