Σκηνή μας η τάξη, θέατρο στην πράξη!

Λίγες εβδομάδες πριν πέσει η αυλαία της σχολικής χρονιάς τα παιδιά της Γ΄ Δημοτικού μυήθηκαν στον ξεχωριστό κόσμο του θεάτρου. Καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας ασχολήθηκαν με διάφορα θεατρικά είδη, με αποκορύφωμα το ανέβασμα των δικών τους παραστάσεων!

Η παντομίμα, το θέατρο σκιών και το κουκλοθέατρο ενθουσίασαν τα παιδιά, ενώ στη συνέχεια εκείνα έγραψαν το δικό τους σενάριο, ανέλαβαν τη διανομή ρόλων και παρουσίασαν τα έργα τους στους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους. Επίσης, προβλήθηκε εκτενές αφιέρωμα στη γέννηση του θεάτρου στην Αρχαία Ελλάδα, με έμφαση στην ιστορία των πρώτων δραματοποιήσεων καθώς και στα προσωπεία!

Φυσικά, το θεατρικό παιχνίδι και οι κατασκευές δεν θα μπορούσαν να λείπουν! Τα παιδιά έπαιξαν επιτραπέζιο παιχνίδι σκιών, έφτιαξαν τα δικά τους προσωπεία, κατασκεύασαν υπέροχες φιγούρες για τις ανάγκες των παραστάσεων και αφίσες, τις οποίες με ενθουσιασμό παρουσίασαν στα υπόλοιπα τμήματα.

Το κέφι, ο ενθουσιασμός και το χαμόγελο των παιδιών ήταν ο ιδανικός επίλογος αυτής της ξεχωριστής εβδομάδας.