Μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων δεκτή στο Bocconi University

Η μαθήτρια Πετρούλα Τζάρτζη (Γ΄Λυκείου) έγινε δεκτή στο Bocconi University, ένα από τα κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης, στο πρόγραμμα Mathematical and Computing Sciences for Artificial Intelligence.

Η μαθήτρια έχει γίνει επίσης δεκτή σε εξαιρετικά πανεπιστήμια της Μ. Βρετανίας και της Ολλανδίας. Πιο συγκεκριμένα:

• Imperial College London
  • University of Bristol
  • Newcastle University
  • University of Southampton
  • Delft University of Technology

Η Πετρούλα φοιτά στα Εκπαιδευτήρια με υποτροφία από την Α΄ Γυμνασίου. Διακρινόταν από τα πρώτα της βήματα στο Γυμνάσιο τόσο στα μαθήματα όσο και στις δραστηριότητες, στα προγράμματα και στους διαγωνισμούς, πανελλήνιους και διεθνείς, που συμμετείχε.

Πιο συγκεκριμένα:

Η Πετρούλα κατέκτησε δυο φορές, το 2019 και το 2022, χάλκινο μετάλλιο στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα (Αρχιμήδης) και επιλέχθηκε, πρώτη από τα κορίτσια, να συμμετάσχει στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Κοριτσιών 2022, που θα διεξαχθεί στο Έγκερ της Ουγγαρίας από 6 έως 12 Απριλίου 2022.