1η & 2η θέση στο Ατομικό και 6η θέση στο Ομαδικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού

Σημαντικές διακρίσεις κατέκτησε η ομάδα των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου στο 19ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος.

Πιο συγκεκριμένα, κατέκτησε στο ομαδικό την 6η θέση. Την ομάδα αποτελούσαν οι Ι. Δεβές (Γ΄ Δημοτικού), Κ. Ιωαννίδης (Γ΄ Δημοτικού), Α. Μπεκιάρη (Γ΄ Δημοτικού), Β. Μπεκιάρης (ΣΤ΄ Δημοτικού), Ε. Σικαλίδου (ΣΤ΄ Δημοτικού) και Γ. - Μ. Τσιταμπάνη (Β΄ Δημοτικού).

Στο 33ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκακιού Μαθητών - Μαθητριών που διεξήχθη παράλληλα ο μαθητής Κ. Ιωαννίδης (Γ΄ Δημοτικού) κατέκτησε στη γενική κατάταξη την 1η θέση (χρυσό μετάλλιο) στο ατομικό, ενώ η μαθήτρια Α. Μπεκιάρη (Γ΄ Δημοτικού) κατέκτησε τη 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στην κατηγορία των κοριτσιών. Στη γενική κατάταξη ο μαθητής Ι. Δεβές κατέκτησε την 7η θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές μας αγωνίστηκαν και με μεγαλύτερα σε ηλικία παιδιά.

Πηγή: Ομαδικό - Ατομικό Γ΄ Δημοτικού