Καλοκαίρι στην Αγγλία

29 Χρόνια Θερινά Προγράμματα στη Μ. Βρετανία

Ολοκληρώθηκε και φέτος το καθιερωμένο Θερινό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα των Εκπαιδευτηρίων στο Headington Campus του Oxford Brookes University, στην Οξφόρδη της Αγγλίας από 6 - 20/07/2022. Οι 43 μαθητές του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, συνοδευόμενοι από τους 5 καθηγητές τους, παρακολούθησαν μαθήματα αγγλικών και πήραν μέρος σε αθλητικές, κοινωνικές και πολιτιστικές δραστηριότητες στη φημισμένη Πανεπιστημιούπολη της Οξφόρδης.

Πραγματοποιήθηκαν ημερήσιες εκδρομές στην πόλη του κορυφαίου Πανεπιστημίου Cambridge, στο παλάτι του Windsor, καθώς και πολλές επισκέψεις σε αξιοθέατα του Λονδίνου, όπως Open Bus Sightseeing Tour, British Museum, Madame Tussaud. Επιπλέον, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν το φαντασμαγορικό θεατρικό show «Mary Poppins» στο West End και να κάνουν βαρκάδα στον Τάμεση! Με αυτό το εκπαιδευτικό ταξίδι οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον αγγλικό πολιτισμό, εξάσκησαν την αγγλική γλώσσα και γνώρισαν συνομηλίκους τους από άλλες χώρες (Ιταλία, Ισπανία, Βραζιλία κ.ά.), αξιοποιώντας δημιουργικά κι ευχάριστα τις καλοκαιρινές τους διακοπές.