25ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής Αθηνών

25ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής Αθηνών (ΓΣΑ)

Δεκαπέντε μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχαν στο 25ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής Αθηνών (ΓΣΑ), που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας, με κεντρικό θέμα «Post Pandemic World: What lies Ahead».

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από την Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου έως και την Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022 στη Γερμανική Σχολή Αθηνών και προσομοίωσε τις εργασίες των Ηνωμένων Εθνών. Οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο συνέδριο εκπροσώπησαν τις χώρες της Τουρκίας και της Κένυας και οι αντίστοιχες επιτροπές τους ανέλυσαν θέματα κοινωνικού, περιβαλλοντικού και πολιτικού περιεχομένου.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού ταξιδιού στην Αθήνα, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή και παρακολούθησαν θεατρική παράσταση στο θέατρο Παλλάς.