Γιορτή Γυμνασίου - Λυκείου για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου - Αρτοκλασία

Σε κλίμα συγκίνησης και εθνικής υπερηφάνειας πραγματοποιήθηκε η φετινή γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου - Λυκείου συγκεντρώθηκαν στο Γυμναστήριο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων και συμμετείχαν, αρχικά, στην αρτοκλασία προς τιμή του πολιούχου της πόλης μας, Αγίου Δημητρίου. Στη συνέχεια, δόθηκαν αριστεία και βραβεία στους μαθητές και στις μαθήτριες που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους την προηγούμενη σχολική χρονιά. Επίσης, βραβεύτηκαν οι μαθητές που διακρίθηκαν σε μαθηματικούς διαγωνισμούς.

Η επετειακή εκδήλωση έκλεισε με τον πανηγυρικό της ημέρας και με μαρτυρίες και ιστορικά ντοκουμέντα, που εκφώνησαν μαθητές, για να τιμήσουν τον αγώνα των ανθρώπων που έδωσαν τη ζωή τους για την προάσπιση της ελευθερίας του έθνους τους.