Η Α΄ Δημοτικού στην παρουσίαση του βιβλίου «Θα έδινα τα πάντα»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού με χαρά ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση να πάρουν μέρος στην παρουσίαση του νέου βιβλίου της Έλενας Αρτζανίδου «Θα έδινα τα πάντα», από τις εκδόσεις Ψυχογιός, στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης», το Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022.

Εκεί, αφού πρώτα παρουσίασαν μια έμμετρη διασκευή του βιβλίου, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη συγγραφέα και να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες φιλαναγνωσίας.

Πήραν από το χέρι τους μικρούς ήρωες και τις ηρωίδες του βιβλίου που θα έδιναν τα πάντα για τα χρώματα, για το σχολείο, για ένα και μόνο ποτήρι γάλα, για τα βιβλία, για την ειρήνη και την οικογένεια και μπήκαν στη θέση τους. Θα έδιναν τα πάντα για τη γιαγιά, για τους φίλους, για τον σκύλο, για τον ήλιο και την ελιά. Θα έδιναν τα πάντα και… για πάντα.

Ανακάλυψαν με τη βοήθεια της Έλενας Αρτζανίδου ότι αυτό το «πάντα» περιλαμβάνει πολλά και διαφορετικά πράγματα, όπως άλλωστε συμβαίνει με τον κόσμο γύρω μας.