Περιμένοντας  τα Χριστούγεννα με την Τέλα και τον Σπάγγο

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα με την Τέλα και τον Σπάγγο

Μια ξεχωριστή εμπειρία απόλαυσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού παρέα με την Τέλα και τον Σπάγγο, τους δύο δαιμόνιους γάτους, τους αριστοτέχνες της βιβλιοδεσίας. Λίγες μέρες πριν από τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά οι μαθητές κατασκεύασαν το δικό τους χειροποίητο βιβλίο μέσα στις αίθουσες του Δημοτικού Σχολείου.

Ακολουθώντας βήμα βήμα τις οδηγίες και τις υποδείξεις των δύο έμπειρων βιβλιοδετών και υπό τη στενή παρακολούθησή τους, τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά σε όλα τα στάδια δημιουργίας του βιβλίου, από τον σχεδιασμό του ως τη διακόσμησή  του.

Η φαντασία και η όρεξη των παιδιών συνδυάστηκαν με την καλλιτεχνική ευαισθησία και τη δημιουργικότητα των δαιμόνιων γατών και  το τελικό αποτέλεσμα μάς άφησε όλους… άφωνους!

Συλλογή φωτογραφιών