Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

6η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Οι μαθητές οραματίζονται το μέλλον της  Ευρώπης

Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου με τη συμμετοχή 12 Λυκείων από την Ελλάδα και την ομογένεια στα Εκπαιδευτήρια E. Μαντουλίδη

Σε αίθουσα της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου θα μετατραπεί για δύο μέρες το Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, καθώς 200 περίπου μαθητές του Λυκείου και εκπαιδευτικοί 12 σχολείων από όλη την Ελλάδα και την Ομογένεια θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα Προσομοίωσης Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα πραγματοποιήσουν και φέτος, για έκτη χρονιά, τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και με την υποστήριξη του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα και της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

Στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023, στο Αμφιθέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού κέντρου του Γυμνασίου -  Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη (12ο χλμ. Ε.Ο. Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών 570 01, Θέρμη, Θεσσαλονίκη) συμμετέχουν τα εξής σχολεία:

• 2o ΓΕΛ Γιαννιτσών
  • 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης
  • 5ο ΓΕΛ Καβάλας
  • 3ο ΓΕΛ Πύργου - Pierre de Coubertin
  • 30ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
  • Πρότυπο ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων
  • ΓΕΛ Σουφλίου
  • ΑΞΙΟΝ Ξάνθης
  • Εκπαιδευτήρια Αθηνά
  • Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
  • Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη
  • Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης.

Την πρώτη μέρα, την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023, θα λάβουν χώρα οι Εργασίες των Επιτροπών - Συγγραφή Ψηφισμάτων - Προετοιμασία κειμένων ομιλιών, ενώ οι εκπαιδευτικοί θα παρακολουθήσουν ένα παράλληλο πρόγραμμα με θέμα: «Η εκπαίδευση στην ψηφιακή εποχή».

Την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, από τις 9.30 π.μ. έως τις 16.30 μ.μ.. Θα ακολουθήσει η τελετή βράβευσης, ενώ στους μαθητές βραβεία θα απονείμουν Ευρωβουλευτές, Βουλευτές και Εκπρόσωποι της Πολιτείας.

Η διαδικασία της Προσομοίωσης συνίσταται στη συγκρότηση 8 επιτροπών και η κάθε μία προτείνει ένα νομοσχέδιο προς ψήφιση και δέχεται τις αντίστοιχες τροπολογίες σε επιμέρους άρθρα του από τις υπόλοιπες επιτροπές. Στόχος είναι μέσα από έναν γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο να προκύψουν, κατόπιν ψηφοφορίας, 12 νομοσχέδια που θα δίνουν λύση σε φλέγοντα ζητήματα.

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο πλαίσιο της προσπάθειας των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη  για συνεχή και έγκυρη πληροφόρηση των μαθητών πάνω σε ευρωπαϊκά θέματα.

Η Συνεδρίαση της Ολομέλειας την Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου, θα παρουσιαστεί ζωντανά στο Livemedia, στο Facebook και στο Youtube των Εκπαιδευτηρίων.

Χορηγοί: Livemedia, ΜΕΒΓΑΛ, Γούσιος, Αφοι Κομπατσιάρη ΑΕ

Δείτε την