1ο σχολείο στη Θεσσαλονίκη, 3ο στην Ελλάδα με 36 επιτυχόντες στον «Θαλή» της ΕΜΕ

Τα Εκπαιδευτήρια είναι το 1ο σχολείο στη Θεσσαλονίκη σε αριθμό επιτυχόντων και το 3ο στην Ελλάδα με 36 επιτυχόντες στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της 40ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της ΕΜΕ «Αρχιμήδης».

Από τα αποτελέσματα του «Αρχιμήδη» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας:

Α' Γυμνασίου
Β. Μπεκιάρης (αγωνίστηκε σε θέματα της Β' Γυμνασίου).

Β΄ Γυμνασίου
Ζ. Ακριβοπούλου, Ε. Βασιλείου - Αυγουστόγλου, Α.Γκόλνα, Ε. Σικαλίδου, Μ. - Ε.Τσιοπούλου.

Γ΄ Γυμνασίου
Ι. Ζάχου, Θ. Θώμος, Λ. Καραγεωργίου, Β. Κόλτση, Θ.Μιλτιάδου, Θ. Παπαγιωτόπουλος.

Α΄ Λυκείου
Λ. Γκανάτσα, Δ. Ιγνατιάδης, Α. Καϊμάκης, Δ. Καραπάντσιος, Τ. Κωνσταντινίδης, Ε. Κωνσταντινίδου, Π. - Π. Νίκου, Α. Πηλιανίδου, Δ. Τούλης, Δ. Τραγιαννίδης, Ε. Χαλίδης.

Β΄ Λυκείου
Α. Γιαννάκης, Γ. Καϊμάκη, Ι. - Ε. Κενανίδης, Θ. Παπαβραμίδης.

Γ΄ Λυκείου
Α. Βαρσάμης - Κυρατλίδης, Γ. Ιακωβίδης, Δ. Κόλτσης, Κ. Κωνσταντινίδης, Π. Λιάμπας, Α. Μπιάλας, Α. Παπαδόπουλος, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς.

Ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» δεν θα πραγματοποιηθεί και τη φετινή σχολική χρονιά. Η τελική φάση της 40ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης» θα διεξαχθεί το Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2023 σε εξεταστικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη, το οποίο θα ανακοινωθεί.

Τα 10 πρώτα σχολεία με το μεγαλύτερο αριθμό επιτυχόντων

ΘΕΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ