70ό Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του Πανεπιστημίου Harvard - Βοστόνη

70ό Συνέδριο Μοντέλου Ενωμένων Εθνών του Πανεπιστημίου Harvard - Βοστόνη

17 μαθητές και μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων με τη συνοδεία των τριών καθηγητών τους επισκέφθηκαν τη Βοστόνη των ΗΠΑ, όπου συμμετείχαν στο 70ό Συνέδριο Μοντέλου των Ηνωμένων Εθνών υπό την αιγίδα του κορυφαίου Πανεπιστημίου Harvard (26 - 29 Ιανουαρίου).

Στο πλαίσιο της επίσκεψής τους στη Βοστόνη οι μαθητές και οι μαθήτριες πραγματοποίησαν περιήγηση στην πόλη της Βοστόνης και στα αξιοθέατά της, επισκέφτηκαν το ενυδρείο της Νέας Αγγλίας, το Ελληνικό Σχολείο Hellenic American Αcademy στο Lowell της Βοστόνης.

Παράλληλα,  επισκέφτηκαν το Ελληνικό Προξενείο, όπου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Γενικό Πρόξενο κ. Σ. Τέγο και να συνομιλήσουν μαζί του και με τους ακαδημαικούς Γεωργία Μαυρομάτη και Πέτρο Βαμβάκα, σχετικά με τις σπουδές στις ΗΠΑ.

Ακολούθησαν ξεναγήσεις στα πανεπιστήμια Harvard και MIT.