6η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Οι μαθητές… σε ρόλο Ευρωβουλευτή! στην 6η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στα Εκπαιδευτήρια.

Μετά από 2 χρόνια απουσίας, λόγω των περιοριστών μέτρων της Covid-19, η φετινή Προσομοίωση σίγουρα μας δικαίωσε!!

Για δύο μέρες, 19 και 20 Ιανουαρίου,  μαθητές από 12 σχολεία της Ελλάδας και της ομογένειας κλήθηκαν να συνεργαστούν, να προβληματιστούν, να βρουν λύσεις σε επίκαιρα θέματα, που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και γιατί όχι, να χορέψουν!!

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 8 επιτροπές (Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων, Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας, Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού, Επιτροπή για τα Δικαιώματα των Γυναικών και την Ισότητα των Φύλων, Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων, Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας) και με την καθοδήγηση από τους εκλεκτούς προέδρους και αντιπροέδρους δοκιμάστηκαν στον ρόλο του Ευρωβουλευτή, ώστε να προτείνουν λύσεις για την αντιμετώπιση σημαντικών προβλημάτων παγκοσμίου ενδιαφέροντος.

Τη δεύτερη μέρα των εργασιών της Ολομέλειας, οι μαθητές από κάθε Επιτροπή είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις προτάσεις τους και να ψηφίσουν ποια ψηφίσματα θα γίνουν αποδεκτά, καθώς και να απευθύνουν ερωτήσεις και να αντικρούσουν διάφορες προτάσεις που ακούστηκαν.

Την Τελετή Έναρξης τίμησε με τη -διαδικτυακή- του παρουσία ο κ. Χάρης Κούντουρος, επικεφαλής του Γραφείου Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα.

Καλεσμένη ήταν και η Ευρωβουλευτής κα. Μαρία Σπυράκη, η οποία συνεχάρη τους μαθητές και απένειμε το βραβείο Καλύτερου Αγορητή. Βραβεία, επίσης, απένειμαν ο κ. Σταύρος Καλαφάτης, Υφυπουργός Εσωτερικών και Υπεύθυνος για τα θέματα Μακεδονίας - Θράκης, ο κ. Κώστας Γκιουλέκας, Βουλευτής Θεσσαλονίκης, ο κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Διευθυντής του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης, ο κ. Δημήτρης Κούβελας, Βουλευτής Θεσσαλονίκης, ο κ. Χρήστος Ρουμπίδης, Διευθυντής ΔΕΔΘ, ο κ. Βενιαμίν Καρακωστάνογλου, Τομεάρχης Διαπεριφερειακών Συνεργασιών στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, ο κ. Σωκράτης Δημητριάδης, Αντιδήμαρχος Οικονομικών στον Δήμο Θεσσαλονίκης και η κα. Άλκηστις Γιωγιού, πρώην Πρόεδρος της Ολομέλειας Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν: 3ο Γελ Αλεξανδρούπολης, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Γελ Σουφλίου, 3ο Γελ Πύργου – Pierre de Coubertin, Πρότυπο Γελ Αγ. Αναργύρων, 5ο Γελ Καβάλας, 30o Γελ Θεσσαλονίκης, Ζωγράφειο Λύκειο, Εκπαιδευτήρια Άξιον, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, 2ο Γελ Γιαννιτσών, Εκπαιδευτήρια Αθηνά.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν στους εξής μαθητές:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ

Πέτρος Αγρογιάννης, Πρότυπο Γελ Αγ. Αναργύρων, Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ

Βασιλική Πιπερίδου, 5ο Γελ Καβάλας, Επιτροπή για τα Δικαιώματα των Γυναικών και την Ισότητα των Φύλων

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΗΣ

Αμαλία Κωστούλη, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας, Πρόεδρος: Ίζη Ρεβάχ, Αντιπρόεδρος: Παρέσσα Μαρμαρίδου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΕΥΡΟΒΟΥΛΕΥΤΗ

Ανδρέας Σκαρλάτος, Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Πηνελόπη Μήλιου, Εκπαιδευτήρια Άξιον

Στη διοργάνωση συμμετείχε και η Εθελοντική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων με μαθητές και μαθήτριες από την Α΄ και Β΄ Λυκείου.\

Η εκδήλωση έγινε με την υποστήριξη του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα και της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

Χορηγοί: Livemedia, ΜΕΒΓΑΛ, Γούσιος, Αφοι Κομπατσιάρη ΑΕ

Παρακολουθήστε την 6η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου εδώ

οι Διοργανωτές
οι Διοργανωτές