Hour of Code με… Minecraft Education Edition

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ώρας του Κώδικα (Hour of Code), οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ Δημοτικού ήρθαν σε επαφή με τον προγραμματισμό μέσα από το Minecraft Education Edition.

Πρόκειται για μία εκπαιδευτική έκδοση του Minecraft, που στόχο έχει να κάνει τον προγραμματισμό πιο παιγνιώδη και διασκεδαστικό (Game Based Learning).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρέλαβαν δωρεάν από την Technokids (Microsoft Global Training Partner)  ένα Minecraft Coding Kit, το οποίο περιείχε προσωπικά στοιχεία πρόσβασης, εγχειρίδιο με 10 δραστηριότητες προγραμματισμού καθώς και αναμνηστικά δωράκια και αυτοκόλλητα. Γνώρισαν και χρησιμοποίησαν μέσα στην τάξη βασικές εντολές και δομές του προγραμματισμού καθώς και πιο σύνθετες έννοιες μέσα από ένα block-based περιβάλλον. Τέλος, με την ολοκλήρωση των παραπάνω δραστηριοτήτων οι μαθητές ανέπτυξαν τις δεξιότητες της δημιουργικότητας και της υπολογιστικής σκέψης για την επίλυσή τους.