Διάλεξη με θέμα «Μαθαίνω πώς να μαθαίνω καλύτερα»

Διάλεξη του φυσικού Γιώργου Παναγιωτακόπουλου με θέμα «Μαθαίνω πώς να μαθαίνω καλύτερα» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 3 Φεβρουαρίου στο Πολιτιστικό Kέντρο των Εκπαιδευτηρίων. Τη διάλεξη παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Λυκείου.

Ο ομιλητής, εκτός από την ιδιότητα του ως εκπαιδευτικού, έχει ειδικευτεί σε ζητήματα γνωσιακής και εκπαιδευτικής ψυχολογίας και συγκεκριμένα στην αποδοτικότερη μάθηση καθώς και στο ειδικότερο θέμα της βελτιστοποίησης της προσέγγισης των προβλημάτων φυσικής και όχι μόνο.

Τα παιδιά άκουσαν συμβουλές και οδηγίες για την καθημερινή πρακτική στη μελέτη τους, ώστε να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να ανεβάσουν την απόδοσή τους. Στο τέλος έγινε μια δημιουργική συζήτηση του ομιλητή με τους άμεσα ενδιαφερόμενους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου.

Συλλογή φωτογραφιών