2η Ημέρα Γνωριμίας με τις Εξετάσεις Υποτροφιών 2023 - 2024

Η 2η Ημέρα γνωριμίας με τις εξετάσεις Υποτροφιών 2023 - 2024 πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων.

Το πρόγραμμα της 2ης Ημέρας Γνωριμίας αποτελούνταν από δύο μέρη.

Κατά το Α΄ μέρος πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για το Πρόγραμμα Υποτροφιών και το Πρόγραμμα Σπουδών των Εκπαιδευτηρίων από την κ. Ουρανία Δάντση, Διευθύντρια Γυμνασίου, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας, τον κ. Ιωάννη Νταουντάκη, Υποδιευθυντή Λυκείου, Φυσικό και τη δρ. Άσπα Χασιώτη, Γενική Διευθύντρια, Διευθύντρια Λυκείου, Φιλόλογο.

Κατά τη διάρκεια του Β’ μέρους οι μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού και υποψήφιοι της Α΄ Γυμνασίου ήρθαν σε επαφή με την επίλυση θεμάτων υποτροφιών Μαθηματικών και Ελληνικών υπό την καθοδήγηση εκπαιδευτικών αντίστοιχων ειδικοτήτων και πήραν μέρος σε πειράματα και δραστηριότητες στα εργαστήρια Φυσικής, Χημείας και Ρομποτικής.

Έτσι, οι ενδιαφερόμενοι μαθητές και οι μαθήτριες ολοκλήρωσαν την ενημέρωσή τους για τις Εξετάσεις Υποτροφιών 2023 - 2024.