Πρόκριση 4 ομάδων στο 2o στάδιο του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική

Πρόκριση 4 ομάδων στο δεύτερο στάδιο του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική

4 ομάδες μαθητών του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων προκρίθηκαν στο 2ο στάδιο του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική.

Η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) διοργάνωσε τον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη Στατιστική, για έκτη φορά, με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα».

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών για τη στατιστική επιστήμη, την παραγωγή των επίσημων στατιστικών και τη χρήση τους στην καθημερινότητα, αλλά και να αναδείξει την αξία των επίσημων στατιστικών και σε άλλους τομείς, όπως στην οικονομία και τη χάραξη πολιτικής.

Στο δεύτερο στάδιο του διαγωνισμού προκρίθηκαν 4 ομάδες μαθητών του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων.

Οι ομάδες των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων που προκρίθηκαν είναι:

1. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ23»: Ε. Κωνσταντινίδου (Α΄ Λυκείου), Ε. Ταμπουρή (Α΄ Λυκείου)
  2. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ25»: Γ. Καϊμάκη (Β΄ Λυκείου), Α. Καϊμάκης (Α΄ Λυκείου)
  3. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ27»: Ρ. Ζαχαράκη (Β΄ Λυκείου), Έ. - Ν. Χουρδάκη (Β΄ Λυκείου)
  4. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ31»: Α. Παναγόπουλος (Β΄ Λυκείου)

Πηγή