Let’s Talk 2023

2023-02-17-Let's-Talk

Το τουρνουά Αγγλικού Ρητορικού Λόγου “Let’s Talk”, το οποίο ξεκίνησε με πρωτοβουλία των Εκπαιδευτηρίων το 2013, διεξήχθη φέτος με μεγάλη επιτυχία στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων την Παρασκευή και τo Σάββατο, 17 και 18 Φεβρουαρίου με τη συμμετοχή 107 μαθητών και μαθητριών της ΣΤ’ Δημοτικού.

Τα παιδιά  που παρακολούθησαν το μεταμεσημβρινό τμήμα προετοιμασίας “Let’s Talk” γνώρισαν συνομηλίκους τους από σχολεία της Λάρισας, της Ξάνθης και της Θεσσαλονίκης. Ανέπτυξαν μαζί τους θέματα της επικαιρότητας σε μορφή διττού λόγου (Debate) και διαλογικής συζήτησης (Group Discussion), ενώ διάβασαν και σύντομα λογοτεχνικά κείμενα της επιλογής τους με τον προσωπικό τους εκφραστικό τρόπο (Oral Interpretation Of Literature).

To τουρνουά, που είναι μη διαγωνιστικού χαρακτήρα, είναι μια μοναδική ευκαιρία να έρθουν οι νεαροί μαθητές και μαθήτριες σε επαφή με τη δημόσια εκφορά του λόγου στην αγγλική γλώσσα για πρώτη φορά.

Πολύτιμη βοήθεια πρόσφεραν μαθητές και μαθήτριες  των τάξεων Ε’  και ΣΤ’ στον ρόλο των “Timekeepers”.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς για την προετοιμασία των μαθητών.

Συλλογή φωτογραφιών