9οι Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων  Ε. Μαντουλίδη

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης 2023

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες 2023

Σε χώρο νεανικής καλλιτεχνικής δημιουργίας θα μετατραπούν για τρεις ημέρες τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, με τη συμμετοχή 500 μαθητών.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για ένατη χρονιά, με την έγκριση του ΥΠΑΙΘ (156416/ΓΔ4/16-12-2022 διοργανώνουν τους πανελλήνιους μαθητικούς Αγώνες Τέχνης, από την Πέμπτη, 2 έως και το Σάββατο, 4 Μαρτίου 2023. Στη φετινή διοργάνωση συμμετέχουν 36 σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά και  πάνω από 500 μαθητές από όλη την Ελλάδα και την Ομογένεια.

Οι Αγώνες Τέχνης απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου της Ελλάδας και της Ομογένειας και αφορούν το βίντεο, το θέατρο, την ποίηση, τη μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), τη ζωγραφική και τη φωτογραφία. Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα σε ένα περιβάλλον εκπαιδευτικό που διδάσκει και εξασφαλίζει τον καθαρό και δίκαιο αγώνα να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία και παράλληλα να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή. Για κάθε κατηγορία υπάρχει κριτική επιτροπή που αποτελείται από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης. Την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί απονομή βραβείων στους συμμετέχοντες.

Την τελετή λήξης θα ανοίξει μουσικοχορευτικό δρώμενο των μαθητών/τριών του Ζωγραφείου Γυμνασίου-Λυκείου Κωνσταντινούπολης.

Οι Αγώνες Τέχνης θα παρουσιαστούν ζωντανά στο Livemedia, στο Facebook και στο Youtube των Εκπαιδευτηρίων.

Τα σχολεία που συμμετέχουν στη φετινή διοργάνωση:

1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, 1ο ΕΠΑΛ Ιλίου 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 23ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου, 2ο ΓΕΛ Θέρμης, 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, 3ο ΓΕΛ Σερρών, 5ο ΓΕΛ Καβάλας, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης, ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου, Γυμνάσιο Αγίων Θεοδώρων Κορινθίας, Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας, Γυμνάσιο Νεάπολης Λασιθίου, Δημόσιο Ειδικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου, Εκπαιδευτήρια Αθηνά, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη, ΕΝΕΕΓΥΛ Κατερίνης, Ζωγράφειο Γυμνάσιο - Λύκειο Κωνσταντινούπουλης, Ημερήσιο ΓΕΛ Νέου Μαρμαρά, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ, Ιδιωτικό ΓΕΛ «Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Ισότιμο Λύκειο - Κολλέγιο Αθηνών, Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης με Λυκειακές Τάξεις, Μουσικό Σχολείο Κατερίνης, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο).

Τα μέλη της κριτικής επιτροπής ανά κατηγορία:

Κατηγορία Βίντεο
Κριτική επιτροπή:
Ειρήνη Δελιδάκη, Μουσειοπαιδαγωγός, Υπεύθυνη για την επιστημονική επιμέλεια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Υποψήφια Διδάκτωρ Πολιτισμικής Τεχνολογίας
Κλεονίκη Δρούγκα, Μέλος ΕΕΠ Tμήματος Κινηματογράφου, κατεύθυνση το σενάριο
Άννα - Μαρία Λαγόρτση, Απόφοιτος Tμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ, μεταπτυχιακό στο σενάριο

Κατηγορία Ποίηση
Θωμάς Κοροβίνης, Συγγραφέας
Γιάννης Πάσχος, Ποιητής
Κυριάκος Συφιλτζόγλου, Ποιητής

Κατηγορία Ζωγραφική
Κριτική επιτροπή: