Δράσεις της Γ΄ Δημοτικού για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Δημοτικού πραγματοποίησαν δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας. Πιο συγκεκριμένα, η 9η Φεβρουαρίου, Ημέρα Μνήμης για τον εθνικό μας ποιητή Διονύσιο Σολωμό, έχει καθιερωθεί από το 2017 ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας.

Τα «τριτάκια» μας, λοιπόν, με αφορμή την ημέρα αυτή, πήραν μέρος σε διάφορες δράσεις στις αρχές Μαρτίου. Στην αρχή έμαθαν για τη Γραμμική Β κι έγραψαν το όνομά τους στη γραφή αυτή. Εντόπισαν και συζήτησαν για όμορφες ελληνικές λέξεις, για λέξεις που εκφράζουν υψηλές ιδέες και θετικά συναισθήματα, τις οποίες μάλιστα ζωγράφισαν.

Δράσεις της Γ΄ Δημοτικού για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Στο τέλος συναντήθηκαν διαδικτυακά με το «Queen’s Park Primary School» του Λονδίνου. Σκοπός της διαδικτυακής επικοινωνίας ήταν να ανταλλάξουν τα παιδιά απόψεις και ιδέες και να ανακαλύψουν μαζί ελληνικές λέξεις, οι οποίες έχουν παγιωθεί όχι μόνο στην αγγλική γλώσσα αλλά στο συλλογικό γλωσσικό υποσυνείδητο.

Η όμορφη αυτή συνάντηση ολοκληρώθηκε με μία υπέροχη έκπληξη από τους μαθητές του  «Queen’s Park Primary School», οι οποίοι χόρεψαν τον διάσημο «Ζορμπά» και καταχειροκροτήθηκαν από τα συνομήλικά τους Ελληνόπουλα.

Παρουσίαση
Η Ελληνική γλώσσα