Μαθήτρια δεκτή με υποτροφία στη διάσημη Μουσική Σχολή «Meadowmount School of Music 2023» στη Νέα Υόρκη - ΗΠΑ

Υποτροφία στη διάσημη Μουσική Σχολή «Meadowmount School of Music 2023» στη Νέα Υόρκη - ΗΠΑ

Η μαθήτρια Χ. Μαυρίδου (Α΄ Λυκείου) έπειτα από ακρόαση έγινε δεκτή με υποτροφία στη διάσημη Μουσική Σχολή «Meadowmount School of Music 2023» στη Νέα Υόρκη των ΗΠΑ. Πρόκειται για ένα εντατικό καλοκαιρινό πρόγραμμα που ίδρυσε  το 1944 ο μεγάλος παιδαγωγός βιολιού Ivan Galamian και στο οποίο έχουν φοιτήσει μεγάλες μουσικές προσωπικότητες των εγχόρδων όπως Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Joshua Bell, Ulf Hoelscher, Jaime Larendo, Michael Rabin κ.ά. Σήμερα στο πρόγραμμα αυτό διδάσκουν καθηγητές των κορυφαίων πανεπιστημίων της Αμερικής.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί από τις 24 Ιουνίου έως 12 Αυγούστου. Η μαθήτρια θα έχει καθηγήτρια την καλλιτεχνική διευθύντρια της σχολής Janet Sung και, εκτός από ατομικά μαθήματα, θα πραγματοποιηθούν σόλο συναυλίες και συναυλίες μουσικής δωματίου, τις οποίες θα έχουμε την ευκαιρία να τις παρακολουθήσουμε ζωντανά από το The Violin Channel.

Συγχαρητήρια στη μαθήτριά μας!