«Φίλοι όλοι μαζί, για να γεμίσει χαμόγελα όλη η γη!» - Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού πραγματοποίησαν μια σχετική δραστηριότητα, για να κατανοήσουν την έννοια και τις επιπτώσεις της σχολικής βίας.

Στέλνοντας το δικό τους μήνυμα, τα πρωτάκια μας χωρίστηκαν σε ομάδες και έγραψαν λέξεις και πράξεις που πληγώνουν και λέξεις και πράξεις που γλυκαίνουν τις ψυχές μας. Στη συνέχεια, τις τοποθέτησαν στα αντίστοιχα βάζα, κατανοώντας την έννοια της αποδοχής, της ενσυναίσθησης και της διαφορετικότητας.