Tα πρωτάκια στο «Momus»

Με αφορμή το μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα «Το καρναβάλι των ζώων», τα πρωτάκια μας επισκέφθηκαν το Μουσείο «Momus - Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης - Συλλογή Κωστάκη», κάνοντας ένα υπέροχο ταξίδι στον μαγικό κόσμο της τέχνης.

Οι μικροί μας μαθητές και οι μαθήτριες με τη συνοδεία των δασκάλων τους περιηγήθηκαν στο Μουσείο, όπου παρατήρησαν διάφορα έργα τέχνης. Μεταμφιέστηκαν σε ζώα, διευρύνοντας τη φαντασία και την εφευρετικότητά τους, πήραν μέρος στη μεγάλη μουσική παρέλαση και προσπάθησαν να ταιριάξουν τον ήχο με βασικά χαρακτηριστικά των ζώων. Παίζοντας το «thereminvox», το πρώτο όργανο ηλεκτρονικής μουσικής στον κόσμο, τα πρωτάκια μας, χωρίς άγγιγμα και µόνο µε την κίνηση των χεριών τους, πλημμύρισαν τον χώρο του Μουσείου με ήχους απόκοσμους και συγχρόνως τόσο οικείους.

Ήταν μια όμορφη και διασκεδαστική εμπειρία για τους μικρούς μας μαθητές!