Ποιητές από… κούνια! Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στο Δημοτικό Σχολείο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών μικρών τάξεων του Δημοτικού, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, αφού εξοικειώθηκαν με τον έμμετρο λόγο, αποφάσισαν να ακονίσουν τη φαντασία τους και να απελευθερώσουν τη δημιουργικότητά τους. Έπαιξαν με τις λέξεις, έγραψαν τα δικά τους ποιήματα και ζωγράφισαν τις ιστορίες τους.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και της Γ’ Δημοτικού επιδόθηκαν με μαεστρία στη συγγραφή ποιημάτων λίμερικ, δηλαδή σε ποιήματα μιας στροφής, σύντομα και χιουμοριστικά, κύριο γνώρισμα των οποίων είναι η ομοιοκαταληξία μεταξύ των στίχων. Αντίστοιχα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Δημοτικού, εμπνευσμένοι από την επέτειο της 25ης Μαρτίου, άφησαν ελεύθερη τη φαντασία τους και αυτοσχεδίασαν, γράφοντας πρωτότυπα ποιήματα που εξυμνούν τον αγώνα των Ελλήνων ενάντια στους Τούρκους.

Συλλογή φωτογραφιών