Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

«Kids Save Lives Championship 2023»: 1η θέση στην ομάδα του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων

2023-04-01-Kids-Save-Lives-Championship

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Kids Save Lives Championship 2023 - Μαθητικός Διαγωνισμός στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)», που διοργανώθηκε από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών «Kids Save Lives - Τα παιδιά σώζουν ζωές», σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προ -νοσοκομειακής Φροντίδας (Ε.Ε.Ε.Π.Φ.) και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και κατέκτησαν τις εξής θέσεις:

Αξίζει να σημειωθεί ότι με αφορμή τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό τα Εκπαιδευτήρια πραγματοποίησαν τις εξής δράσεις:

Το εθνικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «KIDS SAVE LIVES - Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» και το Εργαστήριο Δεξιοτήτων «Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές», που υλοποιείται σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσoκομειακής Φροντίδας και έχει εγκρίνει το Υπουργείο Παιδείας για τα σχολεία όλης της Χώρας, έχει εκπαιδεύσει περισσότερους από 70.000 μαθητές/-τριες και εκπαιδευτικούς σε περισσότερα από 700 σχολεία της Χώρας, με την εθελοντική συμμετοχή εκατοντάδων πιστοποιημένων εκπαιδευτών του European Resuscitation Council.

Επιδίωξη του Οργανισμού είναι η θεσμοθέτηση μαθήματος Α’ Βοηθειών στα ελληνικά σχολεία, που θα έχει ως αποτέλεσμα την ταυτόχρονη προαγωγή του εθελοντισμού και την αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο.

Φωτογραφίες: Ζωή Τσουγλίνη, Σωτήρης Μπαρμπαρούσης

Πηγή  (Γυμνάσιο: 9:00:20 Ο τελικός,  09:18:46 Η βράβευση)

Συλλογή φωτογραφιών