Τα πρωτάκια βάφουν τα πασχαλινά αυγά… στο STREAM

Τα πρωτάκια μας υποδέχονται το Πάσχα, βάφοντας τα αυγά τους πολύχρωμα. Στο πλαίσιο του προγράμματος STEAM STEPS, έμαθαν πώς το χρώμα διαχέεται με τη βοήθεια του νερού πάνω στις επιφάνειες.

Με αυτό το project οι μικροί μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη Χημεία, χρησιμοποιώντας απλά υλικά. Αφού έμαθαν τις ιδιότητες των χρωμάτων να διαπερνούν το χαρτί, παρατήρησαν ότι κάποια χρώματα αποτυπώθηκαν έντονα και κάποια άτονα πάνω στα αυγά, δημιουργώντας μοναδικά σχέδια.

Έτσι, διακόσμησαν με τρόπο ευφάνταστο και δημιουργικό τα αυγά τους φέτος, για να τα χαρίσουν στα παιδιά που φιλοξενούνται στο Ορφανοτροφείο «Μέλισσα» μαζί με τις πιο θερμές ευχές για «Καλή Ανάσταση!».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Δημοτικού εύχονται και σε όλους εσάς «Καλό Πάσχα!».