Η γιορτή του Πάσχα στο Νηπιαγωγείο μας

Easter-Preparations-At-Kindergarten

Η μεγάλη γιορτή της Ορθοδοξίας πλησιάζει και το Νηπιαγωγείο μας «μοσχομύρισε» Πάσχα!

Τα παιδιά έμαθαν την ιστορία του Πάσχα, γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμα διάφορων περιοχών  της Ελλάδας και μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό παρατηρήσαν και σχολίασαν πίνακες ζωγραφικής που απεικονίζουν τα πάθη του Χριστού.

Τηρώντας τις παραδόσεις του τόπου μας, πλάσαμε και ψήσαμε  παραδοσιακά «Λαζαράκια», αναβιώσαμε το έθιμο του βαψίματος των κόκκινων αβγών και στολίσαμε τις τάξεις μας με όμορφες πασχαλινές εικαστικές δημιουργίες. Χαρίσαμε στους αγαπημένους μας πασχαλινές κάρτες ευχόμενοι να έχουν όλοι υγεία και αγάπη στη ζωή τους.

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου, του Παιδικού Σταθμού και του English Garden σας εύχονται «Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!».

Συλλογή φωτογραφιών