Τα καθαρά νερά είναι ευθύνη όλων μας!

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Θερμαϊκός κόλπος: Τα καθαρά νερά είναι ευθύνη όλων μας», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού υποδέχτηκαν την εκπρόσωπο της περιβαλλοντικής οργάνωσης i-Sea. Η υπεύθυνη του προγράμματος μάς μίλησε για τα υδάτινα απορρίμματα, τις επιπτώσεις τους στα οικοσυστήματα και τους τρόπους μείωσης των απορριμμάτων στην καθημερινότητα τόσο των μαθητών όσο και της σχολικής κοινότητας.

Τα πρωτάκια μας ανταποκρίθηκαν ενεργά στο πρόγραμμα και έθεσαν με ενδιαφέρον τις ερωτήσεις τους. Στο τέλος του προγράμματος πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες «κοσκινίζοντας» την άμμο προσπάθησαν να εντοπίσουν τα μικροπλαστικά απορρίμματα και να κατανοήσουν ότι, παρ’ όλο που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, εξακολουθούν να υπάρχουν όσο οι άνθρωποι συνεχίζουν να τα πετάνε.

Ήταν μια ψυχαγωγική και διδακτική εμπειρία για τους μικρούς μας μαθητές.