Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού πετούν … στο Διάστημα

Ένα πρωτότυπο και μοναδικό ταξίδι στον άγνωστο κόσμο του Διαστήματος απόλαυσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’  Δημοτικού μέσα από τη δράση Space Ground. Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Mission – X, που στοχεύει στο να γνωρίσουν τα παιδιά το ηλιακό μας σύστημα, αλλά συγχρόνως να πάρουν μια γεύση από τον τρόπο προετοιμασίας των αστροναυτών πριν από κάθε διαστημική αποστολή. Με τη βοήθεια ειδικών εκπαιδευτών τα δευτεράκια μας πήραν πληροφορίες τόσο για τη διατροφή των αστροναυτών όσο και για τον τρόπο άθλησής τους για τη διατήρηση της καλής φυσικής τους κατάστασης, ενώ παράλληλα γνώρισαν τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν στο διάστημα. Εντυπωσιάστηκαν, όταν είδαν από κοντά ένα κομμάτι του μετεωρίτη «Killer» που ευθύνεται για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων και τη στιγμή που άκουσαν τους ήχους του ηλιακού μας συστήματος. Κατόπιν, φύτεψαν σε αυτοσχέδια θερμοκήπια τους δικούς τους σπόρους, δημιουργώντας μικρά οικοσυστήματα.

Στο τέλος όλης αυτής της περιπέτειας κατέκτησαν δικαιωματικά τον τίτλο του αστροναύτη, ενώ δεν έκρυψαν τον ενθουσιασμό και την επιθυμία τους να εξερευνήσουν ακόμη περισσότερο τον μαγικό κόσμο του διαστήματος.