1η θέση στον Πανελλήνιο Μαθητικό διαγωνισμό «Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing»

Η ομάδα του Λυκείου των εκπαιδευτηρίων μας με τους μαθητές  Δ. Τούλη, Ο. Κωνσταντινίδη και Μ. Σενέκη (μαθητές Α΄ Λυκείου), συμμετείχε το Σάββατο 06/05/2023 στην Τελική Φάση του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού διαγωνισμού «Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing» που διεξήχθη στην Πάτρα και διακρίθηκε κατακτώντας την 1η θέση Πανελληνίως.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων χωρίς να προϋποθέτει γνώση συγκεκριμένων θεμάτων ή να απαιτεί προετοιμασία. Η επίλυση λογικών και υπολογιστικών γρίφων θεωρείται διεθνώς μία ουσιαστική και συναρπαστική διαδικασία μάθησης, στοχεύοντας στην ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών για τα μαθηματικά και την καλλιέργεια δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, κριτικής και αναλυτικής σκέψης. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν φέτος περισσότεροι από 4.000 μαθητές/μαθήτριες από 183 σχολεία όλης της Ελλάδας, οι οποίοι/οποίες φοιτούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια όλων των τύπων της Ελλάδας.

Πηγή