Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

Στο πλαίσιο του προγράμματος ΣΕΠ τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργάνωσαν το «Τριήμερο Επαγγελματικού Προσανατολισμού», από την Τρίτη, 9 Μαΐου έως την Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023, με σκοπό να βοηθήσουν τους μαθητές στη διαδικασία επιλογής των σπουδών τους, να τους δώσουν μία σαφή εικόνα για ποικίλα επαγγέλματα και να τους διευκολύνουν στη μελλοντική τους επιλογή.

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός κρίνεται ιδιαίτερα σημαντικός σήμερα περισσότερο από ποτέ, καθώς η πληρέστερη γνώση της επαγγελματικής πραγματικότητας βοηθά πάντα στη λήψη ωριμότερων αποφάσεων.

Εκλεκτοί επαγγελματίες, φίλοι, γονείς και απόφοιτοι των Εκπαιδευτηρίων για δύο μέρες ενημέρωσαν τους μαθητές της Α΄ και Β’ Λυκείου για τις συνθήκες και τις προοπτικές σύγχρονων αλλά και παραδοσιακών επαγγελμάτων, προκειμένου να προσανατολιστούν επαγγελματικά και να επιλέξουν το μελλοντικό επάγγελμά τους με γνώση και ευθύνη.

Τη φετινή χρονιά επισκέφτηκαν τα Εκπαιδευτήρια επαγγελματίες από διάφορους επαγγελματικούς χώρους. Πιο συγκεκριμένα, οι ομιλητές ήταν:

Β. Ανδρεάδης, Ειδικός Παθολόγος - Διαβητολόγος

Γ. Αρετούλης, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, Α.Π.Θ.

Γ. Βέργος, Καθηγητής Α.Π.Θ. - Διευθυντής Τομέα Γεωδαισίας και Τοπογραφίας Α.Π.Θ.

Γ. Γήτας, Γυναικολόγος

Χ. Γιαννοπούλου, Ιατρός Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

Γ. Διδασκάλου, Πολιτικός Μηχανικός

Ε. Ζαφειρίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης Δ.Π.Θ.

Ό. Ζηκοπούλου, Ψυχολόγος

Α. Καπινάς, Ορθοπαιδικός Χειρουργός

Α. Κοκώνας, Πλοίαρχος Πολεμικού Ναυτικού Ε.Α

Γ. Κουτίτας, Ακαδημαϊκός στον τομέα της Ψηφιακής Καινοτομίας

Π. Κολλάρας, Ειδικός Παθολόγος - Λοιμωξιολόγος - Διευθυντής ΕΣΥ Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ

Λ. Κωτούλας, Πολιτικός Μηχανικός

Π. Μαρκούσης, Γενικός Διευθυντής Οφθαλμολογικού κέντρου OPΗTHALMICA

Β. Μουρατίδης, Executive Chef

Μ. Μπαλίδης, Οφθαλμίατρος - Χειρουργός Κερατοειδή & Προσθίων Ημιμορίων

Ο. Μπαλίδης, Οικονομολόγος

Μ. Μπαλτά, Δικηγόρος Παρ’ Αρείω Πάγω

Ν. Μπαρμπετάκης, Χειρουργός Θώρακος - Διευθυντής Θωρακοχειρουργικής Κλινικής Θεαγένειου Νοσοκομείου

Σ. Μπέλλος, Δικαστικός Λειτουργός

Ά. Λάμαρη, Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας Α.Π.Θ.

Γ. Οικονόμου, Δικηγόρος Παρ’ Αρείω Πάγω

Π. Παναγοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια Παιδιατρικής - Παιδιατρικής Αιματολογίας & Ογκολογίας Α.Π.Θ.

Ε. Παπαζαφειρίου, Διοικητικό Στέλεχος στο Τμήμα Νομικών Υποθέσεων BSTDB

Γ. Παχίνης, Chief Risk Officer (CRO) - Black Sea Trade & Development Bank (BSTDB)

Β. Προφυλλίδης, Καθηγητής Συγκοινωνιακής Τεχνικής και Οικονομικής των Μεταφορών Δ.Π.Θ.

Δ. Πρωτογερόπουλος, Ορκωτός Ελεγκτής Director στη Mazars

Χ. Σιάμπαλης, Οικονομικές Σπουδές - Λογιστικό Γραφείο

Σώματα Ασφαλείας

Α. Τάκα, Αρχιτέκτων Μηχανικός

Χ. Ταουσάνης, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Επιστημονικός Διευθυντής EMPLOY EDU

Β. Τσακαλίδου, Αρχιτέκτων - Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής Α.Π.Θ.