Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Λογοτεχνικό Πρόγραμμα Γυμνασίου - Λυκείου «Βιβλιοπαρέες»

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για μία ακόμα χρονιά, σε συνεργασία φέτος με τις εκδόσεις Πατάκη, διοργάνωσαν για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου το Λογοτεχνικό Πρόγραμμα «Βιβλιοπαρέες», του οποίου σκοπός είναι να αποτελέσει κίνητρο, για να αγαπήσουν τα παιδιά το βιβλίο και να μοιραστούν τη χαρά της ανάγνωσης με τους συμμαθητές και τους γονείς τους.

Αυτή τη χρονιά, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, ο α΄ κύκλος του προγράμματος αφιερώθηκε σε έργα σύγχρονων Ελλήνων συγγραφέων με θέμα την ιστορική περίοδο 1914 - 1924.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου, υποδέχτηκαν τους συγγραφείς των βιβλίων που διάβασαν και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν και να μοιραστούν μαζί τους τα συναισθήματα που ένιωσαν κατά την ανάγνωση των έργων τους.

Πιο συγκεκριμένα: